Jak na látkové plenky
Pár tipů...
1) Počet plen
Doporučený počet plen pro vytvoření sady se uvádí mezi 18-24ks. Dle mého názoru je optimum 20 plíneček. S tímto počtem plíneček budete prát 1x za 2 až 3 dny, plínečky Vám tak mezitím stihnou bez problému uschnout.
Pokud víte, že budete hodně cestovat i na víkendy a prodloužené víkendy, je lepší mít 24ks, ale samozřejmě si můžete do začátku pořídit 20ks a další si dokoupit až postupně podle toho, jaká plínečka Vám dle zkušeností bude vyhovovat.
Již jsem se setkala i s druhým extrémem, kdy maminka využívala jen 12ks plíneček a prala každý den, takže i to je samozřejmě možné.
Počíteje s tím, že cca do 6-ti nedělí až dvou měsíců věku dítěte budete mít větší spotřebu plíneček na den, ale postupně se to ustálí a budete potřebovat 5-6ks plíneček na den.
2) Typ plenek
V tomto je od nás jedna velká rada KOMBINUJTE!!! Nekupujte si nějakou sadu všech plíneček pouze jednoho typu. Postupem času uvidíte, že se Vám pro každou příležitost a také dle vývoje a růstu miminka hodí úplně jiná plenečka. Budete mít jeden čas oblíbenou tu a za pár týdnů zase jinou. Určitě k doktorovi si vezmete jinou plínečku než na dlohou cestu v autě či na noc na spinkání.
Mnoho maminek využívá variantu svrchních kalhotek s různými vkládacími plenečkami, tomuto se přizpůsobují i výrobci a vytváří sady tohoto typu, kde máte svrchní kalhotky a k tomu několik vkládacích pleneček. Perete jen tuto savou vrstvu, svrchní kalhotky necháte vyvětrat a znovu použijete, perete jednou za čas nebo když jsou špinavé. Tato varianta je cenově velice dostupná, ale náročnější na manipulaci a sací schopnost bývá také nižší v porovnání s kalhotokými plenkami.
Rozhodně doporučuji mít v zásobě kalhotkové celolátkové plínečky, přes které dáte svrchní kalhotky. Kalhotkové mají větší savost, jsou z několika vrstev a navíc jsou větší, takže mají kam více sát oproti čtverci jen mezi nožkami. Takováto plínečka se Vám hodí na cesty, do města, když nemáte možnost přebalit a koneckonců i na noc. Vydržíte v nich 3 hodinky bez problémů a pokud je opravdu nutnost, tak i déle. Svrchní kalhotky zase jen necháte vyvětrat, pokud nejsou ušpiněné.
Dále doporučuji mít také něco pro rychlé přebalení na cestách, k dotrorovi, v bazéně atd. K tomu se velice dobře hodí plínečky vše v jednom, plínečku máte nachystanou a přebalování je pomalu jednodušší než s jednorázovkama :-)
3) Materiál
Vyberte si materiál, který bude pro Vaše miminko příjemný, funkční a bude odpovídat Vašim požadavkům. Plínečky se dnes vyrábí z různých materiálů, tím mají i odlišnou savost a délku schnutí. Nejsavějším materiálem je bambus, pak konopí, froté a nejméně bioflanel, přičemž např. Fleece odpozuje vodu, proto se používá jako vkládací separační vložka a nebo je přímo všitý dovnitř plenečky, kde se dotýká zadečku miminka a udržuje ho tak v suchu. S dobou schnutí je to přesně naopak – nejrychleji schne bioflanel, nejdelší dobu schnutí vyžaduje bambus.
My máme nejlepší zkušenosti s bambusem a přímo jsme se do něj zamilovali :-) Takže tímto je u nás výběr pleneček značně ovlivněn. Zde uvádíme několik informací o bambusu :-)
Bambus je úžasný materiál s perfektními vlastnostmi:
- jemnost - na dotek je stále jemný a příjemný i po stém vyprání, jiné materiály se nám zdály po několika vypráních hrubé.
- absorpční vlastnosti – díky přírodní stavbě bambusového vlákna vsákne až 3krát více než bavlna. Navíc čím více perete, tím více saje.
- prodyšnost – stavba bambusového vlákna je dutá a díky tomu je látka prodyšná a funguje jako přírodní funkční materiál, odvádí vlhkost od pokožky, ta zůstává v přirozeném prostředí, takže není potřeba žádné krémy na mazání.
- termoregulační vlastnosti – struktura vlákna zajišťuje termoregulaci. V teplém počasí chladí cca o 2 stupně a v chladném příjemně hřeje.
Díky tomu, že bambusová tráva obsahuje přírodní složku Bamboo Kun, která přirozeně zabraňuje napadení rostliny škůdci a nemocemi, tak se při pěstování nepoužívají žádné pesticidy, které by mohly dráždit pokožku. Bambus je schopen vyrůst za den až o jeden metr, tak patří mezi rychle obnovitelné zdroje. Plenky z nich jsou tak ekologické, zdravé a hlavně krásné a heboučké!
4) Separační vložky
Dovnitř plínečky vždy vkládáte separační vložku. Použití separačních plen Vám usnadní praní a udrží zadeček miminka v suchu. Tyto vložky mohou být z různých materiálů – celulózové, viskózové, fleecové atd. Celulózové jsou vhodné pro miminka už od narození, jsou biodegradabilní, takže je možné je vyhazovat použité do záschodu. Pokud jsou počůrané, vyperete je a znovu suché použijete, jsou-li pokakané, vyhodíte je do záchoda. Někdo má rád fleecové např. na noc, kdy už miminko nekadí. Do začátku si kupte např. 2 role, v počátcích budete mít velkou spotřebu :-)
5) Doplňky
Z doplňků k plínečkám bychom Vám dopručili přablovací podložky, investice do nich oproti jednorázovým se Vám vrátí velice rychle.
Dále si pořiďte síťku na praní, kterou dáte do kyblíku na špinavé plenky. Když je potřeba plínečky vyprat, vezmete celou síťku a strčíte ji do pračky – otevřenou, plínečky z postupně při praní vypadnou. Odpadá tak manipulace se špinavými plínkami.
Nepromokavé pytle na plínky se hodí na cesty – jsou nepromokavé, ale prodyšné, u praní postupujte stjeně jako se síťkou.
6) Údržba plenek
První použití:
Před prvním použitím je potřeba plenky vyprat. Lze pak hned začít používat, ale upozroňujeme, že svou savost plenky získají až po cca 10 vypráních.
Skladování:
1. Pleny můžete skladovat na sucho např. v zavíratelném kyblíku. Dovnitř si dejte síťku na prádlo, usnadňuje to manipulaci se špinavými plenami.
2. V případě zašpinění si můžete plenku předem vyčistit (např. malým kartáčkem), plenku poté řádně vyždímejte.
3. Věci s PUL vrstvou neskladujte na mokro, aby nedošlo k poškození voděodolné vrstvy.
4. Můžete přidat pár kapiček Tea tree oleje pro svěží vůni.
Praní:
1. Prát na 30-40°C (není problém na 60°C, ale více se opotřebovávají).
2. Nepřeplňujte pračku, pleny mají vysokou savost, nasáknou velkou část vody, určenou pro prací cyklus a následně by se praly bez vody.
3. Používáte-li kapsovky nebo plenky vše v jednom s kapsou, vložky je lepší před praním vyndavat z kapsy. U pleneček s připevněnou odepínací vložkou, je lepší vše odepnout, časem by se mohly patetnky vytrhat. Lépe se pak vše vypere a usuší.
4. Vždy zapínat suché zipy před praním, aby Vám dlouho sloužily a nepoškodily prádlo.
5. U vícevelikostních plen nastavte patentkami vhodnou velikost a už nerozepínejte ani před praním, aby Vám držely pořád pevně, případně jste je nevytrhly z látky.
6. Nepoužívejte bělící prostředky a jiné agresivní látky (např. používání octa - je to kyselina, která Vám sežere PUL zátěr). Nepoužívejte aviváž - snižuje sací kapacitu plen (obalí vlákna plenky a ty tak nemohou ni do sebe nasát).
7. Pleny ždímejte na cca 800 otáček, při vyšších otáčkách dochází k rychlejšímu opotřebení plen.
8. Pro snažší údržbu používejte separační pleny.
Kalhotky nikdy nedávejte do sušičky! Mají funkční zátěr a tím by se mohl poškodit. Vložky lze sušit v sušičce, ale více se tak opotřebovávají.
Žehlení:
Není třeba.